See Hintsala on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Hintsa",
"3": "-la",
"id2": "toponym"
},
"expansion": "Hintsa + -la",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "Hintsa + -la",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Hintsala",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsala",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Hintsalaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsaloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsalatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Hintsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Hintsalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsaloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsalattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Hintsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Hintsalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsaloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsalattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Hintsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Hintsalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsaloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsalattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Hintsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Hintsalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsaloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsalattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Hintsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Hintsalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsalaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsaloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsaloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsalattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Hintsala",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Hintsala",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Hintsal",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kulkija-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -la (toponym)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Hintsala-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhintsɑlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈhin.ts̠ɑ̝lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-intsɑlɑ"
}
],
"word": "Hintsala"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Hintsa",
"3": "-la",
"id2": "toponym"
},
"expansion": "Hintsa + -la",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "Hintsa + -la",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Hintsala",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsala",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Hintsalaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsaloiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsalatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "12/kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Hintsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Hintsalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsaloikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsalattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Hintsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Hintsalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsaloiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsalattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Hintsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Hintsalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsaloiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsalattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Hintsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Hintsalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsaloiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsalattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kulkija",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Hintsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "Hintsalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsalakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsalaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsaloikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsaloiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Hintsalattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsalattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Hintsaloineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Hintsaloinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Hintsala",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Hintsala",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Hintsal",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-kulkija"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kulkija-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms suffixed with -la (toponym)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/intsɑlɑ",
"Rhymes:Finnish/intsɑlɑ/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈhintsɑlɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈhin.ts̠ɑ̝lɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-intsɑlɑ"
}
],
"word": "Hintsala"
}
Download raw JSONL data for Hintsala meaning in All languages combined (20.8kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-29 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (cdfa371 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.